7 napak staršev, ki zaznamujejo otroke

Kljub temu, da se kot starši trudimo na vse “pretege” trudimo, da bi iz naših otrok naredili najboljše ljudi, včasih, brez, da bi se sploh zavedali, naredimo tudi kakšno neumnost, ki bo pustila posledice.

A z veliko mero zavedanja ter znanja lahko kakšno “neumnost” tudi preprečimo.

V tem članku bomo šli skupaj čez 7 napak, ki jih starši v proces vzgoje “delamo” in imajo vpliv na mentalno moč naših otrok. A če tudi si do sedaj počel/a kakšno od njih je vsak dan čas, da to spremeniš. Jaz sem ji danes zjutraj obljubila, da bom. Sploh tisto pod številko 1.

1. Zatiranje otrokovih čustev

Otroci morajo vedeti, da je zdravo izražati in govoriti o svojih čustvih. Ne pa da jim v njihovi sitiski serviramo stavke kot so:

Nehaj jokati!
Zakaj se “dereš”?
Saj ne boli tako zelo no!
Ah, zato pa ne rabiš biti žalosten!
To pa res ni nič hudega.

S takimi sporočili pošljemo otrokom podzavestne signale, da čustva niso pomembna in da jih je bolje zatreti.

Cilj naš staršev naj bo, da otrokom pomagamo pri prepoznanju čustev, obvladovanju le teh in pri iskanju njihovega izvora. Hkrati pa je naša naloga, da jim pomagamo pri iskanju rešitev in pri tem, da se sami naučijo tako prepoznave in obvladovanja čustev.

2. Rešitelji pred neuspehom

Kot starši načeloma zelo težko opazujemo svoje otroke, ko “padejo”, jim nekaj ne uspe, ko pri reševanju izzivov niso uspešni. Sploh ko se lotijo izziva, ki bi ga mi z lahko rešili v eni potezi. Naprimer zjuraj polite zadnje kapljice mleka za čokolešnik. Huh!

A v takih trenutkih se za trenutek ustavite in si prikličite v zavest dejstvo, da je neuspeh del uspeha. Če otroci nikoli ne dobijo priložnosti, da se sami soočijo z neuspehom, če se ne znajdejo pred ovirami, se nikoli ne bodo naučili lekciji, ki jim bodo še kako prav prišle v prihodnosti. Hkrati ne bodo razvili vztrajnosti, ki jo potrebujejo za vse kar jih v življenju še čaka.

3. Pretiravanje z dobrinami

Otroci obožujejo stvari, mi starši pa jih tako radi dajemo, kupujemo. Toda raziskave kažejo (in tudi zdrava kmečka pamet), da ni pametno, da otrokom vedno damo/kupimo vse kar si želijo. S tem jih namreč prikrajšamo, da zamudijo veščine, povezane predvsem z veščino samodiscipline ter vedenja, da denar ne raste na drevsu in stvari ne padajo iz neba.

Želja vseh nas staršev je, da naši otroci odrastejo z mislijo, da je v življenju mogoče vse. Da lahko postanejo karkoli želijo. A le pod “pogojem”, za to nekaj naredijo.

Samokontrola je pri otrocih ključna in mi kot starši imamo pri tem veliko vlogo. S tem ko jim postavimo jasna pravila. Jim damo vedeti, da ne pade vse z neba in da lahko sami s svojim doprinosom veliko naredijo zato, da nekaj dobijo ali dosežejo. S tem jim dam tudi vedeti, da ni vse samoumevno in da se je za stvari v življenju treba potruditi.

4. Pričakovanje popolnosti

Popolnoma naravno je, da si za svoje otroke želimo, da sanjajo veliko in so (naj)boljši pri vsem česar se lotijo. Ampak naše izkušnje kažejo popolnoma drugače, kajne? Če otrokom postavimo previsoke cilje ima tak pristop lahko posledice in vpliv na samozavest in zaupanje v njegovem kasnejšem življenju.

Naša naloga je, da svojim otrokom vgradimo miselno moč kar storimo tako, da postavimo za njih realna pričakovanja. In četudi jih vaši otroci ne bodo dosegli, jih bodo težave, ki bodo zaradi neuspeha doletele, naučile dragocenih lekcij za nadaljnje reševanje izzivov, ki jih bo na njihovi poti vedno več.

5. Skrbite, da se vedno počutijo dobro

V življenju otroka obstaja veliko stvari zaradi katerih se lahko vaš otrok počuti nelagodno, sploh takrat ko počne nekaj novega, neznanega kot naprimer: ko poskusi novo hrano, sklepa nova prijateljstva, igra nov šport, se loti novega “hobija”, se preseli v drug kraj ali mora v novo šolo, novo okolje.

Toda tako kot neuspeh tudi soočanje z neprijetnimi situacijami poveča mentalno moč tvojega otroka. Otroke “moramo” spodbujati k novim stvarem. Tako namreč razširjajo obzorja. Pomagajmo jim, da naredijo prvi koraki, ki je vedno najtežji. Ko prvi korak premagajo, največkrat spoznajo, da niti ni bilo tako težko kot je vse skupaj bilo videti čez njihove oči.

6. Ni meje med staršem in otrokom

Če želite, da se otroci odločajo samostojno, potem ste vi tisti, ki boste morali postaviti meje. Otroci, ki so mentalno močni, imajo starše, ki razumejo pomen postavljanja meja in doslednosti. V kolikor se s svojim otrokom prepogosto pregovarjate in dovolite neskončna pogajanja o pravilih, lahko privede do bojev za oblat med vami in vašim otrokom. Tega pa si ne želite, kajne?

7. Ne (po)skrbite zase

Starejši ko postajamo starši, vse težje ohranjamo zdrave navade (zdrava prehrana, telovadba, čas zase). Zato je pomembno, da te navade čim prej spet osvojite, saj boste s takim načinom dali tudi otroku dober vzgled da je skrb zase v življenju pomembna. Ključna za srečno življenje.

Prav tako je naša naloga, da našim otrokom pokažemo kako se sami spoprijemamo z izzivi, ki nam jih življenje servira na pladnju vsak dan. Naj ve in vidi kako mi rešujemo izziv, saj se bodo tako na praktičnem, domačem primeru naučili sami poiskali rešitve za svoje “stiske”.

Otroci so ljudje. S svojimi čustvi, strahovi, izzivi in svojimi možgani. Naša naloga je, da jih spoštujemo, sprejemamo in jih usmerimo na pot življenja. Jim stojimo ob strani. Jih vzpodbujamo. Jih imamo brezpogojno radi.

Srečno!